close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIZY I POBYT W MEKSYKU

 • Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich przy pobytach nieprzekraczających 180 dni w celach turystycznych lub odwiedzin. Osoby udające się do Meksyku w celu podjęcia pracy, działalności handlowej, nauki etc. są zobowiązane posiadać odpowiedniej kategorii wizę, odpowiadającą charakterowi ich pobytu w tym kraju. Podjęcie tych czynności bez odpowiedniej wizy oraz dokumentu FM2 może być podstawą do usunięcia obcokrajowca z Meksyku. Szczegółowe informacje dotyczące aktualnych procedur i wymagań wizowych należy uzyskać w Ambasadzie Meksyku w Warszawie:  

  www.sre.gob.mx/polonia  

   

  Przy wjeździe do Meksyku należy posiadać ważny paszport, termin ważności 6 miesięcy przy wjazdach turystycznych lub zgodnie z ważnością wizy.

  Należy pamiętać, że wypełniona deklaracja wjazdowa (FM - Formulario Migratorio - patrz: Meksykański formularz migracyjny) musi być opieczętowana przez urzędnika migracyjnego w momencie przekraczania granicy - w przypadku podróży samolotem jest to pierwsze międzynarodowe lotnisko meksykańskie (a nie docelowe); natomiast przy przekraczaniu lądowej granicy północnej z USA należy zwrócić się do jednego z konsulatów Meksyku przy granicy.   Należy również dopilnować, aby urzędnik migracyjny wstawił pieczęć przekroczenia granicy w paszporcie. Brak tych pieczątek może być przyczyną kłopotów. Urzędnicy na granicy często wstawiają pieczątki z ważnością pobytu krótszą niż przepisowe 180 dni (przyjazdy dla celów turytycznych), wówczas należy przed upływem wbitej daty przedłużyć legalność pobytu w najbliższym oddziale INM (Instituto Nacional de Migración).

  Cudzoziemcy przyjeżdżający na pobyty do pół roku nie mają obowiązku meldunkowego.

   

  UWAGA: Przy przelocie do i z Meksyku przez terytorium USA, konieczne jest posiadanie wizy USA. Wjazd do strefy przygranicznej z USA z biletem w jedną stronę i bez wizy amerykańskiej może być podstawą do zatrzymania w stacji migracyjnej, a następnie deportacji z Meksyku.

   

  Przy przekraczaniu granicy Meksyku drogą lądową pobierana jest opłata turystyczna w wysokości 25 USD (w przypadku podróży samolotem jest wliczona w cenę biletu).

   

  W Meksyku nie ma przepisów określających wysokość kwoty wymaganej na dzień pobytu, jeśli jednak wjeżdżający określa cel pobytu jako turystyczny, władze mogą zażądać okazania środków niezbędnych do podróżowania przez deklarowany okres. Jeśli chodzi o turystów indywidualnych, umownie przyjmuje się kwotę 100 USD na dzień pobytu.

   

  Cudzoziemcy przyjeżdżający na pobyty do pół roku nie mają obowiązku meldunkowego.

   

   

  Na pobyt w Meksyku warto zaopatrzyć się w:

  - płyn lub inny środek przeciwko komarom,

  - mocny filtr przeciwsłoneczny, krem przeciw oparzeniom,

  - ładowarki do wszystkich wymagających ładowania urządzeń,

  - zamykane kieszenie, ewentualnie kieszenie wewnętrzne lub torebki na szyję, w których bezpiecznie można przewozić pieniądze i dokumenty,

  - dolary jako dewizy, karty np. VISA, MC jako rezerwa

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: