close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 12 lipca 2013

  Minęła 70. rocznica przyjazdu 1500 polskich uchodźców do Meksyku, dokąd - ewakuowani z ZSRR z armią gen. Andersa - dotarli w 1943 r. Dzięki porozumieniu między premierem Wł. Sikorskim a prezydentem M. Á. Camacho, miejscowy rząd ofiarował im schronienie w hacjendzie Santa Rosa.

  W ramach obchodów, w dn. 29 czerwca br. odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego Sławomira Grynberga „Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi”. W premierze, która miała miejsce w Teatrze Maria Grever w mieście León wzięło udział ponad 200 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz miasta León i stanu Guanajuato, konsulowie honorowi RP, liczni dziennikarze oraz żyjący w Meksyku i USA Polacy, którzy jako dzieci trafili  w roku 1943  do hacjendy Santa Rosa. Do udziału w wydarzeniu zaproszenie przyjęła również wybitna meksykańska dziennikarka i pisarka Elena Poniatowska, której rodzina przybyła do Meksyku z Francji w roku 1942. Pisarka po premierze powiedziała, że „w ciągu wielu lat wszyscy prześladowani przez rządy znaleźli w Meksyku dom. Jedni pozostali kilka lat, inni zostają na dłużej, ale na ogół wszyscy zostali bardzo dobrze przyjęci.” Lokalna prasa podkreślała duże znaczenie filmu dla uświadomienia społeczeństwu meksykańskiemu  tego ważnego i wyjątkowego epizodu historii, praktycznie nieznanego w Meksyku oraz roli ich kraju w kształtowaniu tradycji ochrony praw człowieka.

   

  Dokument jest relacją z podróży  Joanny Matias,   poszukującej grobu  dziadka, który przybył wraz z rodziną do Santa Rosa i zmarł w Meksyku. Podczas swej „meksykańskiej odysei” Joanna spotyka świadków i uczestników wojennej historii – zarówno tych, którzy pozostali w Meksyku, jak i tych, którzy  wyjechali po wojnie do Stanów Zjednoczonych, lub wrócili do Polski. Wszyscy oni wspominają pobyt w Santa Rosa  jako czas psychicznej i emocjonalnej rekonwalescencji  -  powrotu do życia po dramatycznych doświadczeniach Syberii i tułaczce przez świat.

   

  Film powstał z inicjatywy Ambasady w 2012 r., dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Do współpracy przy jego realizacji zaangażowały się również władze stanowe stanu Guanajuato oraz miasta León. W dniu 20 czerwca odbyła się polska premiera dokumentu w  Szczecinie, skąd pochodzi rodzina głównej bohaterski filmu, natomiast na 20 lipca planowany jest pokaz w Chicago, gdzie do dziś żyje duża grupa Polaków, która po wojnie opuściła Meksyk.

   

  Premiera filmu dokumentalnego na temat Santa Rosa to tylko jeden z wielu  projektów przygotowanych przez Ambasadę RP w Meksyku w celu  upamiętnienia 70. rocznicy przybycia Polaków do stanu Guanajuato. Jesienią tego roku planowana jest prezentacja wystawy fotograficznej archiwalnych zdjęć z tamtego okresu, projekcje filmu w stolicy kraju oraz  konferencja poświęcone ważnym epizodom w historii stosunków polsko - meksykańskich.

   

  Serdecznie zapraszamy również na stronę www.santarosa.com.pl

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: