close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 10 lutego 2016

  Przedstawiamy sylwetki szczególnie zasłużonych dla Meksyku i znanych tu Polaków, a także Meksykanów o mniej lub bardziej odległych polskich korzeniach.

  Carlos Beneski - Pochodził z Poznania, był oficerem pruskiej armii. Brał udział w wojnach napoleońskich, zyskując stopień pułkownika. Podczas służby poznał Agustína de Iturbide, przebywającego podówczas w Europie. Razem wyjechali do Meksyku, gdzie zostali aresztowani. Rząd meksykański obiecał zwolnić Beneskiego w zamian za pomoc przy tworzeniu Colegio Militar, jednej z najstarszych akademii wojskowych w Meksyku. W 1829 Beneski walczył w bitwie w Tampico.  W 1835 roku został mianowany przez prezydenta Antonio Lópeza de Santa Annę delegatem politycznym na terytorium Colimy. Powołany do uczestnictwa w wojnie o niepodległość Teksasu.

   

   

  Elena Poniatowska - ur. w 1932r. w Paryżu. Jest najbardziej znaną i jednocześnie najbardziej lubianą pisarką meksykańską. Poniatowska jest potomkinią ostatniego króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Autorka niedawnego artykułu w dzienniku La Jornada pt. „México: pais providencial para los polacos”, gdzie opisuje trudności, z jakimi spotkali się polscy imigranci w czasie podróży do Meksyku, skupiając się w szczególności na historii uchodźców z czasów II wojny światowej, którzy osiedlili się w Hacienda de Santa Rosa. Deklaruje chęć napisania książki o swoich polskich przodkach.

  Zdjęcie: Marcin Żurek

   

   

  Henryk Szeryng – ur. w 1918r. w Żelazowej Woli, zm. W 1988r. w Kassel w Niemczech. Polski skrzypek, który uzyskał obywatelstwo meksykańskie. Jako solista zadebiutował w roku 1933. W latach 1933-1939 studiował kompozycję w Paryżu pod kierunkiem znanej francuskiej kompozytorki i dyrygentki Nadii Boulanger. Podczas II wojny światowej pracował jako tłumacz dla polskiego rządu na uchodźstwie. Organizował również koncerty dla wojsk alianckich na całym świecie. Podczas jednego z koncertów, zorganizowanego w mieście Meksyk, otrzymał propozycję objęcia stanowiska dyrektora Wydziału Muzyki na jednym z meksykańskich uniwersytetów. Otrzymał obywatelstwo meksykańskie w 1946 roku. W 1960 roku Szeryng został mianowany Ambasadorem Kultury w Meksyku a w 1966 r. Dyrektorem Honorowym Konserwatorium w mieście Meksyk, gdzie powstał też Festiwal Henryka Szerynga. Swe skrzypce Guarneri del Gesù Sanctae Theresiae oddał na użytek wybitnie uzdolnionych młodych muzyków meksykańskich.

  Zdjęcie: Archiwum rodzinne

   

   

  Tamara Łempicka- ur. w 1898 r. w Warszawie, zm. w 1980 r. w Cuernavace. Polska malarka, znana z portretów kobiet i aktów w stylu art deco. Zaczyna malować w 1910r., a rok później wyjeżdża do Włoch, gdzie odkrywa swoją pasję do sztuki. W 1923 r. wyjeżdża do Paryża, gdzie uczestniczy w zajęciach warsztatowych z malarstwa prowadzonych przez André Lhote’a. Jej dzieła są wystawiane w wielu paryskich galeriach, dzięki którym staje się rozpoznawalną artystką. Wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskuje sławę wśród nowojorskich elit. W 1933 przeprowadza się do Chicago i pracuje ze znanymi malarzami Willem de Kooningiem i Georgią O'Keeffe. W roku 1978 postanawia wyjechać do Meksyku, gdzie umiera dwa lata później. Jej prochy zostały rozsypane w kraterze góry Popocatépetl przez jej córkę Kizette y rzeźbiarza meksykańskiego Victora Manuela Contrerasa (spadkobiercę większości obrazów malarki).

  Wystawa "Tamara de Lempicka. Królowa modernizmu”, Rzym 2011

  Donatella Giagnori / EIDON / Forum

   

   

  Ludwik Margules- ur. w 1933 r. w Warszawie- zm. w 2006r. w Mieście Meksyk. Reżyser teatralny, przez ponad 40 lat prowadził w Meksyku zajęcia z gry aktorskiej. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1956 przeprowadził się do Meksyku, gdzie początkowo studiował w Narodowej Szkole Sztuki Teatralnej Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych (Escuela Nacional de Arte Teatral del Instituto Nacional de Bellas Artes) i Szkole Sztuk Dramatycznych Seki Sano, a następnie na Wydziale Filologicznym Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku. Pracował jako asystent wielu reżyserów m.in. Fernanda Wagnera, Rafaela Lópeza Mirnau i Álvara Custodio. Wyreżyserował ponad 40 sztuk teatralnych oraz operowych Igora Strawińskiego, Charlesa Gounoda czy Julesa Barbiera. Współpracował z telewizją Canal Once jako reżyser teatru telewizji i kierownik programu „Kultura i nauka w Meksyku”. Przez ponad 40 lat prowadził zajęcia w Narodowej Szkole Sztuki Teatralnej Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych, w Centrum Uniwersyteckim Studiów Kinematograficznych UNAM, w Teatralnym Centrum Uniwersyteckim, w szkole Centro de Capacitación Cinematográfica oraz Núcleo de Estudios Teatrales. Był dyrektorem Wydziału Działalności Teatralnych UNAM.

   

   

   

  Marek Keller - artysta i kolekcjoner urodzony w Polsce. Promotor kultury meksykańskiej na świecie. W szczególności zajmuje się promowaniem prac jednego z najważniejszych malarzy i rzeźbiarzy meksykańskich XX w. Juana Soriano. Marek Keller był kustoszem ponad 75 wystaw narodowych i międzynarodowych obrazów Juana Soriano. W 2009r. w Owczarni pod Warszawą otworzył Ogród Rzeźb Juana Soriano - liczący siedem hektarów i mieszczący 14 rzeźb z brązu a także galerię, prezentującą dzieła meksykańskich artystów. W 2014r. odsłonił w centrum Warszawy pomnik Juana Soriano „Torero”, który podarował stolicy. W 2012r. został odznaczony Orderem Orła Azteckiego (Orden del Águila Azteca), najwyższym odznaczeniem przyznawanym cudzoziemcom, którzy przysłużyli się Meksykowi i jego kulturze.

  Marek Keller odsłania rzeźbę Juana Soriano w centrum Warszawy

  Zdjęcie: Marek Keller

   

   

  Barbara Batorska - ur. w 1933 roku w Białowieży. Malarka polskiego pochodzenia, przebywa w Meksyku od roku 1943. Swoje prace eksponowała na ponad 70 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Głównym motywem jej obrazów są pejzaże.

  Zdjęcie: Barbara Batorska

   

   

  Barbara Paciorek - artystka, wykładowca sztuk plastycznych.  Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Specjalizowała się w projekcie graficznym i plakacie. Matką znanych aktorek serialowych Dominiki i Ludwiki Palety i żona skrzypka Zbigniewa Palety. Od 1980 r. osiadła w Meksyku, gdzie pracowała jako wykładowca na Uniwersytecie Iberoamericana i UNAM. W 2007 r. wydała w Meksyku album Współczesny plakat polski.

   

   

   

  Zbigniew Paleta - ur. w Krakowie w 1942 roku. Wybitny skrzypek, mieszkający w Meksyku od początku lat 80. Członek legendarnego kabaretu Piwnica pod Baranami i muzyk w zespołach Marka Grechuty i Ewy Demarczyk. W Meksyku współpracował z Orkiestrą Miasta Meksyk. Znany z różnorodnych projektów muzycznych - od muzyki klasycznej przez tango po muzykę cygańską i zaskakującą współpracę z zespołem rockowym EL Tri. Ojciec znanych w Meksyku aktorek Dominiki i Ludwiki Palety.

  Zdjęcie: Anna Panczocha

   

   

   

  Jacobo Zabuldovsky Kraveski - 1928-2015. Prawnik oraz dziennikarz radiowy i telewizyjny pochodzenia polskiego. przez wiele dekad cieszący się wielkim uznaniem i popularnością.

   

   

  Abraham Zabludovsky Kraveski- ur. w Białymstoku w 1924 roku, zm. w Mieście Meksyk w 2003 r. Architekt i malarzem meksykański o polskich korzeniach.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: