close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 października 2018

  Dwunastego października br. film „Dwie Korony", historia świętego Maksymiliana Kolbego, jednego z najbardziej uznanych polskich katolickich świętych, zostanie wyświetlony w ponad 50 kinach w Meksyku.

   

  Święty Maksymilian Kolbe urodził się w 1894 roku w Zduńskiej Woli i był ochrzczony imieniem Rajmund. W 1910 roku wstąpił do zakonu franciszkanów (OFM) i zmienił imię na Maksymilian.

   

  Gdy wybuchła II wojna światowa, a w 1941 r. Niemcy zamknęli jego klasztor, św. Maksymilian Kolbe trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Pod koniec lipca tego samego roku trzech więźniów uciekło z obozu koncentracyjnego. W odpowiedzi naziści skazali 10 więźniów na zagłodzenie. Wśród wybranych przypadkowo osób był ojciec rodziny, który błagał oprawców o życie. Święty Maksymilian Kolbe zaproponował, że umrze za niego. Po dwóch tygodniach, podczas których więźniowie mieli umrzeć z głodu, św. Maksymilian Kolbe wciąż żył. Naziści postanowili pozbawić go życia śmiertelnym zastrzykiem 15 sierpnia 1941 roku.

   

  Producenci filmu zatytułowanego „Dwie Korony" wyjaśnili, że film „łączy w sobie odtworzenie nieznanych wcześniej faktów z wypowiedziami ekspertów i osób, które go znały i na które wpłynęły jego słowa i działania".

   

  Reżyser filmu, Michał Kondrat, podkreślił, że „wielu ludzi zna go jako bohatera, który oddał życie za innego więźnia w Oświęcimiu. Ale to był tylko jego koniec, ukoronowanie jego życia”. Dla Kondrata, San Maximiliano Kolbe „jest człowiekiem, który dokonał niezwykłych rzeczy swoim życiem i tak wielu z nas powinno brać go za wzór”.

   

  Film „Dwie Korony" dotarł do Meksyku dzięki staraniom dystrybutora Bosco Films oraz w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Katolickich. Bilety można kupić na stronie internetowej kin Cinemex.

   

  Więcej informacji

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: