close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA

 • OSTRZEŻENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA W MEKSYKU I AMERYCE ŚRODKOWEJ

   

  Ambasada RP w Meksyku pragnie poinformować, że w ostatnich latach znacznie wzrosła skala zagrożeń w Meksyku, także w rejonach gdzie znajdują się główne atrakcje turystyczne. Chociaż większość przestępstw nie dotyczy turystów, mając związek z przemysłem narkotykowym  i handlem ludźmi,  jednak czasem ofiarami przestępstw padają cudzoziemcy. Dotyczy to głównie kradzieży, a także tzw. uprowadzeń błyskawicznych, które mogą być efektem np. skorzystania z nieautoryzowanej taksówki. W związku z tym Ambasada RP sugeruje zachowanie ostrożności na całym terytorium Meksyku.

   

  Sugerujemy też zwiększoną ostrożność podczas wymieniania dewiz w kantorach wymiany, szczególnie na lotnisku międzynarodowym w mieście Meksyk. Odradza się przebywanie w miejscach mało uczęszczanych, zwłaszcza po zmroku. Przed przyjazdem do Meksyku zalecana jest lektura zaktualizowanej strony internetowej Ambasady lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych

   

  Informujemy, że wg organizacji Control Risk/HISCOX, Meksyk zajmuje jedno z czołowych miejsc w świecie pod względem ryzyka porwania. Najbardziej  niebezpieczne dzielnice miasta Meksyk odwiedzane przez turystów to Iztapalapa i Coyoacán.

   

  Rośnie też ilość samochodów kradzionych przy użyciu broni, z których ponad połowa ma miejsce w stolicy. Celem są głownie terenowe samochody Nissan, Ford i Chevrolet.

   

  Informujemy, że w Ameryce Środkowej turyści powinni zachować środki ostrożności. Najwięcej przestępstw pospolitych (napadów, kradzieży, a nawet porwań dla okupu) ma miejsce w Hondurasie, Gwatemali i Belize. Odradza się przebywanie w miejscach odludnych, korzystanie z mało uczęszczanych dróg, podróżowanie nocą. Zalecana jest ostrożność w odniesieniu do paszportów (warto zaopatrzyć sie w fotokopie dokumentu), w samej tylko Kostaryce kradzionych jest najwięcej paszportów krajów UE oraz USA na świecie.

   

  Na podstawie artykułu 20. Traktatu UE - który gwarantuje prawo do pomocy konsularnej ze strony placówek innych krajów - przy braku własnego przedstawicielstwa w danym kraju obywatel UE może się zwrócić za granicą o pomoc do placówki innego kraju UE.

   

   

  Podróżując po niektórych meksykańskich stanach jak np. Chiapas czy Dolna Kalifornia, a także w strefie na granicy meksykańsko - amerykańskiej, należy liczyć się z częstymi kontrolami dokumentów przez władze wojskowe i policję.

  Ze względów bezpieczeństwa należy unikać podróżowania nocą. Na terenie całego kraju, zwłaszcza dużych miast oraz skupisk turystycznych, istnieje zagrożenie napadami, również z bronią w ręku. W przypadku napadu zaleca się kontakt z ambasadą lub z najbliższym konsulem honorowym oraz z miejscową policją. W przypadku napadu z bronią w ręku nie należy stawiać napastnikom oporu.

   

  Sugeruje się pozostawianie w hotelowych sejfach ważniejszych dokumentów, biletów lotniczych oraz kosztowności.

   

  W mieście Meksyk zaleca się ostrożność w podróżowaniu taksówkami zatrzymanymi na ulicy; lepiej wybierać te które mają na masce podane numery telefonu.

   

  Kategorycznie odradza się świadczenie „dobrych usług" przewożenia za granicę, a także na terenie Meksyku paczek i przesyłek przekazywanych przez przypadkowe lub nieznane osoby. Istnieje prawdopodobieństwo podrzucenia narkotyków. Szczególną uwagę należy zwracać w sytuacjach przypadkowych kontaktów na lotnisku i przejściach granicznych, zarówno przy wylocie z Meksyku jak i zagranicą podczas podróży do Meksyku.

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: