close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • EKONOMIA

 •  

  DANE PODSTAWOWE

  Nazwa oficjalna: Meksykańskie Stany Zjednoczone

  Stolica: Meksyk (Ciudad de México)

  Powierzchnia: 1 972 550 km⊃2;

  Ludność: 112,3 mln (2010)

  Strefa czasowa: GMT -6

  Język oficjalny: hiszpański

  Podział administracyjny: 31 stanów i dystrykt federalny (stolica)

  Skład etniczny: Metysi (60%), Indianie (30%), biali (9%)

  Wyznania: rzymsko-katolickie (89%), protestanckie (6,3%), inne (5%)

  Analfabetyzm: 9% 

   

  Meksyk to państwo położone w południowej części Ameryki Północnej, graniczące od północy z USA, a na południu z Gwatemalą i Belize. Od zachodu jego terytorium ograniczone jest wodami Oceanu Spokojnego, a od wschodu Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Trzeci, co do wielkości kraj Ameryki Łacińskiej i największy kraj Ameryki Środkowej.

   

  Meksyk jest największym pod względem populacji hiszpańskojęzycznym krajem świata. W Ameryce Łacińskiej pod względem liczby mieszkańców ustępuje jedynie Brazylii. Około 76% społeczeństwa żyje w miastach. Ogromna liczba ludności migruje z terenów wiejskich do miast w poszukiwaniu pracy. Największym miastem Meksyku jest stolica Miasto Meksyk, która według różnych szacunków ma od 20 do 25 mln mieszkańców. Inne ważne ośrodki miejskie kraju to min.: Guadalajara, Monterrey, Tijuana, Acapulco, Puebla i Ciudad Juarez. Od czasów kolonialnych najgęściej zaludnionym regionem Meksyku jest Płaskowyż Centralny, najrzadziej regiony północne.

   

  Ponad 60% mieszkańców Meksyku to Metysi, potomkowie białych, przede wszystkim Hiszpanów oraz rdzennej ludności indiańskiej. Ok. 30% to zachowujący kulturową tożsamość Indianie. Ludność biała stanowi ok. 9% populacji.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: